AUDI TT RS Roadster 2.5L TFSI quattro 7AT (340 HP)
2009–2014
335
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4196mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 93Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |