AUDI TTS Coupe 2.0L TFSI quattro S tronic 7AT (306 HP)
2018–
302
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 306L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 93 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |