AUDI TTS Roadster 2.0L TFSI 6AT AWD (310 HP)
2014–2018
306
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |