AUDI TTS 2.0L TFSI quattro 6MT (272 HP)
2008–2014
268
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4199mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R 18 93Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |