AUDI V8 3.6L quattro V8 5MT (250 HP)
1988–1994
247
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3562cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4874mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1710kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |