AUDI V8 4.2L quattro V8 6MT (280 HP)
1988–1994
276
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Urban | 17.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4874mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2703mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |