AURUS Senat Limousine L700 4.4L V8 9AT AWD (598 HP)
2018–
590
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4400cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 590bhp |
| Power | 439.8kW |
| Torque | 880Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Dimensions & Weight
| Length | 6629mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 4300mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |