AURUS Senat S600 4.4L V8 9AT (598 HP)
2018–
590
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4400cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 590bhp |
| Power | 439.8kW |
| Torque | 889Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 5631mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 3299mm |
| Kerb Weight | 2740kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |