BENTLEY Arnage Limousine 6.75L V8 4AT (457 HP)
2005–2009
451
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
11.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 451bhp |
| Power | 336.1kW |
| Torque | 887Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 270km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11.4mpg |
| Combined | 20.6L/100km |
| Urban | 30.5L/100km |
| Extra-Urban | 14.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5839mm |
| Width | 1933mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 3566mm |
| Kerb Weight | 2750kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |