BENTLEY Azure 6.75L V8 4AT RWD (390 HP)
1995–2002
385
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
13.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 287kW |
| Torque | 835Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.2mpg |
| Combined | 17.8L/100km |
| Urban | 25.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5349mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2610kg |
| Boot Capacity | 193L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |