BENTLEY Azure 6.75L V8 4AT RWD (426 HP)
1995–2002
420
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
12.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 875Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 245km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.6mpg |
| Combined | 18.7L/100km |
| Urban | 28L/100km |
| Extra-Urban | 13.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5349mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2610kg |
| Boot Capacity | 193L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |