BENTLEY Azure 6.75L V8 6AT RWD (507 HP)
2006–2009
500
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
179
mph
Top Speed
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 372.9kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 288km/h |
| Top Speed | 179mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Combined | 19.6L/100km |
| Urban | 28.7L/100km |
| Extra-Urban | 14.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5400mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 3117mm |
| Kerb Weight | 2695kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |