BENTLEY BENTAYGA HYBRID 3.0L V6 TFSi 8AT AWD (449 HP)
2018–
5.5
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5141mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1727mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 2619kg |
| Boot Capacity | 428L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |