BENTLEY Bentayga Speed 6.0L W12 TSI 8AT AWD (635 HP)
2020–
626
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5950cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 626bhp |
| Power | 467kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 2508kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |