BENTLEY Bentayga 4.0L V8 8AT AWD (550 HP)
2020–
542
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5126mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1742mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 2416kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |