BENTLEY BENTLEY Continental GT V8 4.0L V8 8AT (507 HP)
2013–
500
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
26.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 373kW |
| Torque | 660Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.8mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 2228mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2295kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Disc |