BENTLEY Bentley Flying Spur Speed 6.0L W12 6AT AWD (610 HP)
2009–
603
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 603bhp |
| Power | 450kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 10.6L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5306mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 3066mm |
| Kerb Weight | 2475kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |