BENTLEY Bentley Flying Spur 2.9L V6 (543 HP)
2020–
410
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
12.3
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.3mpg |
| Combined | 19.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5316mm |
| Width | 1979mm |
| Height | 1483mm |
| Wheelbase | 3193mm |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/40 Zr21 // 305/35 Zr21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |