BENTLEY Brooklands 6.75L V8 4AT RWD (224 HP)
1992–1997
221
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
13.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 164.8kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.7mpg |
| Combined | 17.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5268mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2385kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/70 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |