BENTLEY Brooklands 6.75L V8 6AT RWD (537 HP)
2007–2011
530
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
184
mph
Top Speed
12.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6761cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 530bhp |
| Power | 395kW |
| Torque | 1050Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 296km/h |
| Top Speed | 184mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.6mpg |
| Combined | 18.7L/100km |
| Urban | 29L/100km |
| Extra-Urban | 14.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5410mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3117mm |
| Kerb Weight | 2655kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |