BENTLEY Flying Spur 4.0L V8 8AT AWD (507 HP)
2014–2019
500
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 373kW |
| Torque | 659Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5298mm |
| Width | 2207mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 3066mm |
| Kerb Weight | 2425kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |