BENTLEY Flying Spur S 6.0L W12 8AT AWD (635 HP)
2014–2019
626
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 626bhp |
| Power | 467kW |
| Torque | 820Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 22.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5298mm |
| Width | 2207mm |
| Height | 1488mm |
| Wheelbase | 3066mm |
| Kerb Weight | 2475kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |