BENTLEY Mulsanne Speed 6.75L V8 8AT RWD (537 HP)
2016–
530
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6752cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 530bhp |
| Power | 395kW |
| Torque | 1100Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 96L |
Dimensions & Weight
| Length | 5575mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1521mm |
| Wheelbase | 3266mm |
| Kerb Weight | 2711kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |