BENTLEY R-Type Continental 4.6
1952–1955
148
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
12.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4566cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.9mpg |
| Combined | 18.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5245mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 3048mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |