BENTLEY S1 Continental 4.9
1955–1959
12.9
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
13.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4887cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.4mpg |
| Combined | 17.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5334mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |