BENTLEY T1 Saloon 6.2L V8 3AT (195 HP)
1965–1976
192
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6223cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143.4kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 3035mm |
| Kerb Weight | 2060kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |