BENTLEY T2 Saloon 6.75 V8
1977–1980
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5169mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1514mm |
| Wheelbase | 3051mm |
| Kerb Weight | 2116kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |