BMW 1500 1.5L 4MT (80 HP)
1962–1966
79
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00 - 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |