BMW 1600 1.6L 4MT (84 HP)
1966–1975
83
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1573cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4229mm |
| Width | 1588mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.00X13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |