BMW 2 Series Active Tourer (F45) 216d 7AT FWD (116 HP)
2018–2021
114
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |