BMW 2 Series Active Tourer (F45) 216i 6MT FWD (109 HP)
2018–2021
108
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.2kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |