BMW 2 Series Active Tourer (F45) 218i 6MT FWD (136 HP)
2014–2018
134
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |