BMW 2 Series Active Tourer (F45) 220d 6MT FWD (190 HP)
2014–2018
186
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |