BMW 2 Series Active Tourer (F45) 220d 8AT FWD (190 HP)
2018–2021
187
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |