BMW 2 Series Active Tourer (F45) 220i 6MT FWD (192 HP)
2014–2018
189
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1475kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |