BMW 2 Series Active Tourer (F45) 220i 7AT FWD (192 HP)
2018–2021
189
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 96V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |