BMW 2 Series Active Tourer (F45) 225i 8AT FWD (231 HP)
2014–2018
228
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |