BMW 2 Series Active Tourer (F45) 225i xDrive 8AT AWD (231 HP)
2018–2021
228
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 467L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 95 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |