BMW 2 Series Active Tourer (F45) 225xe 6AT AWD (224 HP)
2018–2021
134
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
94.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 94.1mpg |
| Combined | 2.5L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 4354mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 95 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |