BMW 2 Series Active Tourer 218i 7AT (136 HP)
2021–
134
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4387mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 95W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |