BMW 2 Series Convertible (F23) LCI 218i 6MT RWD (136 HP)
2017–
134
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |