BMW 2 Series Convertible (F23) LCI 225d 8AT RWD (224 HP)
2017–
221
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 164.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 89Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |