BMW 2 Series Convertible (F23) LCI 230i 8AT RWD (252 HP)
2017–
249
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 185.4kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |