BMW 2 Series Convertible 220d 8AT RWD (190 HP)
2014–2017
186
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |