BMW 2 Series Convertible 220i 6MT RWD (184 HP)
2014–2017
181
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4432mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |