BMW 2 Series Convertible M240i 6MT RWD (340 HP)
2014–2017
335
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4455mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 88Y || 245/35 R 18 92Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |