BMW 2 Series Coupe (G42) 220d 8AT (190 HP)
2021–
187
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1655kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 98Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |