BMW 2 Series Coupe (G42) M240i xDrive 8AT AWD (374 HP)
2021–
369
bhp
Power
4.3
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2998cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 369bhp |
| Power | 275.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.3s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1765kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R19 93Y Xl // 255/35 R19 96Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |