BMW 2 Series Gran Tourer (F45) 218i 6AT FWD (136 HP)
2015–2018
134
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 92V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |