BMW 2 Series Gran Tourer (F45) 220i 8AT FWD (192 HP)
2015–2018
189
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4557mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 646L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |